دولت كودتايي هندوراس براي برگزاري انتخابات زودهنگام جهت برون رفت از بحران سياسي كشور اعلام آمادگي كرد.

اين بحران به دنبال بركناري رئيس‌جمهور مانوئل زلايا در يك كودتاي نظامي ايجاد شده است.

اين در حالي است كه رئيس سازمان كشورهاي آمريكايي (OAS) اعلام كرد براي وارد آوردن فشار به دولت كودتايي هندوراس جهت ابقاي رئيس‌جمهور زلايا وارد اين كشور مي‌شود.

روبرتو ميچلتي، رئيس دولت موقت هندوراس در اين باره گفت: «‌برگزاري رفراندوم براي بازگشت مانوئل زلايا امكان‌پذير است، اگر چه برگزاري فوري آن دشوار است.»

ميچلتي با اتخاذ آهنگ آشتي‌جويانه‌تر در روز‌هاي اخير گفت: «براي آرام كردن طوفان محكوميت‌هاي بين‌المللي عليه كودتاي نظامي با جلو انداختن انتخابات رياست‌جمهوري 29نوامبر موافق است.»

ميچلتي كه در جمع خبرنگاران سخن مي‌گفت، اضافه كرد: «اگر جلو انداختن انتخابات راه‌حل اين مشكلات باشد من مخالفتي با آن ندارم.»

سازمان كشورهاي آمريكايي OAS كه آمريكا نيز عضو آن است، به رهبري موقت هندوراس تا روز شنبه براي ابقاي زلايا به عنوان رئيس‌جمهور مهلت داده است.

مانوئل زلايا، رئيس‌جمهور هندوراس روز يكشنبه طي كودتاي نظامي از سمت خود بركنار و به كاستاريكا تبعيد شد. در همان روز روبرتو ميچلتي، رئيس مجلس هندوراس به عنوان رئيس‌جمهور موقت اين كشور سوگند ياد كرد.

از سوي ديگر خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد: خوزه ميگوئل اينسولزا، دبيركل سازمان كشورهاي آمريكايي (OAS) در مورد سفر روز جمعه‌اش به هندوراس اظهار داشت: هر اقدامي كه بتوانم، انجام مي‌دهم. اما در عين حال معتقدم كه بازگرداندن شرايط در چندين روز بسيار دشوار است.

اينسولزا در نشست رهبران كشورهاي حوزه كارائيب در گويانا گفت: ما براي مذاكره به هندوراس نمي‌رويم، ما به آنجا مي‌رويم تا از آنها درخواست كنيم كاري را كه انجام داده‌اند تغيير دهند. سازمان كشورهاي آمريكايي OAS اعلام كرده، در صورت عدم بازگشت زلايا به سمت رياست‌جمهوري هندوراس تا روز شنبه، اين كشور را مورد تحريم قرار خواهد داد، تحريم‌هايي كه منجر به متوقف شدن كمك‌هاي بين‌المللي به اين كشور فقير مي‌شود.

ميچلتي تاكيد كرده است كه از فرصت به‌وجود آمده براي گفت‌وگو با ميگوئل اينسولزا استقبال مي‌كند اما زلايا بايد از كشور دور بماند. در همين حال اتحاديه اروپا روز پنجشنبه خودداري از خشونت و تلاش براي يافتن راه‌حل فوري و مسالمت‌آميز براي اوضاع کنوني هندوراس را از احزاب و نهادهاي اين کشور خواستار شد.

سوئد که رياست دوره‌اي اتحاديه اروپا را بر عهده دارد در بيانيه‌اي بر حمايت اتحاديه اروپا از تلاش‌هاي سازمان کشورهاي آمريکايي و دبير کل آن براي يافتن راه‌حلي مسالمت‌آميز به منظور بازگرداندن نظم در هندوراس از طريق ابقاي خوزه مانوئل زلايا به سمت رياست‌جمهوري اين کشور تاکيد کرد.

در اين بيانيه ضمن تاکيد بر لزوم احترام به حاکميت قانون، ‌حقوق بشر و دموکراسي از سوي همه احزاب و نهادها در هندوراس،‌تاكيد شده است که همه سفيران اتحاديه اروپا براي رايزني در خصوص چگونگي واکنش به اوضاع وخيم کنوني هندوراس و بررسي تصميم‌هاي اتخاذ شده در سازمان کشورهاي آمريکايي فرا خوانده شده‌اند.

از سوي ديگر مارسلو چيميري رئيس سابق شرکت مخابرات هندوراس و از متحدان نزديک مانوئل زلايا رئيس‌جمهور سرنگون شده اين کشور، به اتهام رشوه خواري بازداشت شد.

پليس هُندوراس اعلام کرد چيميري به همراه چهار تن ديگر روز پنجشنبه، در چارچوب پيگيري يک پرونده رشوه‌خواري مربوط به يک شرکت مخابراتي مستقر در فلوريداي آمريکا بازداشت شدند.

اين شرکت متهم است که به ازاي تخصيص امتياز تعرفه پايين‌تر از قيمت اصلي از سوي دولت براي مکالمات تلفني بين‌المللي، مبلغ يک ميليون و نهصد هزار دلار به مقامات دولت هندوراس رشوه پرداخت کرده است.

دادگاه فدرال آمريکا ماه آوريل اين شرکت را به فساد مالي و پرداخت جريمه‌اي نقدي بالغ بر دو ميليون دلار محکوم کرده بود.  

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.